Puiet Tuia Columna 10-15cm
6,00 lei
Toate coletele au deschidere la livrare
Foliajul său bogat și structura verticală o fac ideală pentru garduri vii opace sau aliniamente arhitecturale, menținându-și prospețimea și aspectul pe termen lung.
La comenzi peste 150 lei, primesti o planta cadou la alegere!
Puiet Tuia Columna
Acesta este un arbore conifer cu o formă îngustă, perfect columnară, rămânând verde, dens și compact pe tot parcursul anului. În fiecare an, Tuia Columna crește în jur de 20-30 cm în înălțime și 5-10 cm în lățime. Înălțimea maximă pe care o poate atinge la maturitate este de 5-8 metri, iar lățimea de 1-1.5 metri. Un alt avantaj considerabil este că Tuia Columna se dezvoltă excelent pe soluri bine drenate, reavene și fertile, cu un pH ușor acid până la neutru. Este o plantă extrem de rezistentă la frig și înghețuri, remarcându-se prin faptul că își păstrează culoarea verde intens chiar și în timpul iernii.
Mod și timp pentru plantat. Tuia Columna este o plantă foarte adaptabilă și nepretențioasă. Se poate planta oricând, în afară de perioadele cu zăpadă sau când solul este înghețat; se dezvoltă cel mai bine la soare, dar tolerează și semiumbra. Se adaptează fără probleme în majoritatea tipurilor de sol. Distanța de plantare ideală este de 60-80 cm, în special dacă se dorește formarea unui gard viu perete. Se fac gropi la aproximativ 15-20 cm adâncime și 15-20 cm diametru și se așază plantele. Apoi se udă din abundență, până când „băltește apa”.
Mod de livrare: Echipa Plante si Flori vă livrează plante fresh. Rădăcina este protejată perfect în alveola sa. Apoi este bine înfoliată pentru a reține umiditatea pe drum. Planta călătorește spre tine în condiții optime de siguranță. Îți recomandăm să o plantezi cât mai repede posibil. Până la momentul plantării, păstrează pământul ușor umed.
Informații suplimentare
| Culoare frunze | Verde |
|---|---|
| Dimensiune la livrare | 10-15cm |
| Înălțime la maturitate | 5-8 m |
| Lățime la maturitate | 2-3 m |
| Metodă de ambalare | Infoliat cu pământ la rădăcină |
| Metodă de trimitere | Prin curier cu verificare la livrare |
| Perioadă de plantare | Fiind cu pământ la rădăcină se pot planta oricând |
| Rezistență la îngheț | Până la -30 grade |














Recenzii
There are no reviews yet