Puiet Weigela Candida 10cm
6,50 lei
În stoc
Weigela Candida se dezvoltă excelent pe soluri bine drenate, moderat fertile, tolerând o gamă variată de soluri, de la ușor acide până la ușor alcaline.
Puiet Weigela Candida. Acesta este un arbust ornamental foios cu un port stufos și elegant, recunoscut pentru frumusețea florilor sale. În fiecare an, Weigela Candida crește în jur de 20-30 cm în înălțime și lățime. Înălțimea maximă ce o poate atinge la maturitate este de 1,5-2,5 metri, iar lățimea de 1,5-2,5 metri. Un alt avantaj considerabil este că Weigela Candida se dezvoltă excelent pe soluri bine drenate, moderat fertile, tolerând o gamă variată de soluri, de la ușor acide până la ușor alcaline. Este o plantă foarte rezistentă la frig și înghețuri. Atracția sa principală o reprezintă florile sale de un alb pur, în formă de clopoțel, care înfloresc abundent la sfârșitul primăverii și începutul verii, oferind un contrast superb cu frunzișul de un verde viu pe termen lung.
Mod și timp pentru plantat. Weigela Candida nu este deloc o plantă pretențioasă. Se poate planta oricând, în afară de perioadele cu zăpadă sau când solul este înghețat; se poate planta atât la soare (pentru o înflorire spectaculoasă), cât și la semiumbră. Se dezvoltă fără probleme în orice tip de sol bine drenat. Distanța de plantare recomandată între exemplare este de 1,5 – 2 metri. Se fac gropi la aproximativ 20-30 cm adâncime și 20-30 cm diametru (în funcție de volumul rădăcinii) și se pun plantele. Apoi se udă din abundență, până când “baltește apa”.
Mod de livrare: Echipa Plante si Flori vă livrează plante fresh. Rădăcina este protejată perfect în alveola sa. Apoi este bine înfoliată pentru a reține umiditatea pe drum. Planta călătorește spre tine în condiții optime de siguranță. Îți recomandăm să o plantezi cât mai repede posibil. Până la momentul plantării, păstrează pământul ușor umed.
Informații suplimentare
| Culoare flori | Roz |
|---|---|
| Culoare frunze | Verde |
| Dimensiune la livrare | 10cm |
| Înălțime la maturitate | 1-1,5 m |
| Lățime la maturitate | 1 m |
| Metodă de ambalare | Infoliat cu pământ la rădăcină |
| Metodă de trimitere | Prin curier cu verificare la livrare |
| Parfumată | Da |
| Perioadă de plantare | Fiind la ghiveci, se poate planta oricând cu rata de prindere 100% |
| Perioadă înflorire | Aprilie-August |
| Rezistență la îngheț | Până la -30 grade |














Recenzii
Nu există încă recenzii.