Sub-total: 22,00 lei
„Puiet Dracila târâtoare rosie 10-20cm la ghiveci” a fost adăugat în coș. Vezi coșul
Afin Spartan de 10-15cm
-
( 1 Recenzie )Evaluat la 5.00 din 5 pe baza unei singure evaluări01
21,50 lei25,00 lei (-14%)
Toate coletele au deschidere la livrare
Afin Spartan ” Vaccinium corymbosum ‘Spartan’) de 30-40cm la ghiveci P9. Acesta crește până la 1.8 metri în înălțime și formează o tufă puternică. Fructele sunt mari, de culoare albastru deschis, foarte aromate și dulci. Perioada de coacere este din Iulie până în Septembrie. Afinul Spartan este o plantă autofertilă, deci poate fructifica fără polenizatori și intră pe rod din anul 2.
Afinele sunt bogate in vitamine si minerale, precum: vitamina A, vitamina C, vitamina K, vitamina PP, dar si in magneziu, etc. Afinele contin in concentratie mare si cel mai puternic antioxidant din natura – resveratrolul, o substanta mult mai activa decat vitamina C, cu efecte antitumorale, anticancerigene si de crestere a imunitatii. Resveratrolul combate stresul oxidativ si protejeaza ADN-ul celular.
La comenzi peste 150 lei, primesti o planta cadou la alegere!
Livrare Rapida
Sameday · FanCourier
Gratuit peste 500 lei
Procesare 1-3 zile
Transport 24h dupa predare
Deschidere la livrare
Ambalare Profesionala
Folie stretch + bule protectie
Fiecare planta etichetata
Retur 14 Zile
Conform legislatiei in vigoare
Rambursare in 10-14 zile
Plata Flexibila
Card online sau numerar la livrare
Suport Dedicat
Luni - Vineri: 9:00 - 18:00
0765.461.698
SKU:
173
Categorii: Afin, Plante fructifere, Toate produsele
Afin Spartan ” Vaccinium corymbosum ‘Spartan’) de 10-15cm la ghiveci P9. Acesta crește până la 1.8 metri în înălțime și un diametru de 1 m formând o tufă viguroasă. Fructele sunt mari, de culoare albastru deschis, foarte aromate și dulci. Perioada de coacere este din Iulie până în Septembrie. Afinul Spartan este o plantă autofertilă, deci poate fructifica fără polenizatori și intră pe rod din anul 2. Afinul are nevoie de un sol acid pentru a se dezvolta optim. Turba din ghiveci asigură aciditatea necesară timp de aproximativ 2 ani. După această perioadă, puteți dilua 1 litru de oțet în 10 litri de apă și aplica o cană din această soluție la rădăcina fiecărui afin.
Afinele sunt bogate in vitamine si minerale, precum: vitamina A, vitamina C, vitamina K, vitamina PP, dar si in magneziu, etc. Afinele contin in concentratie mare si cel mai puternic antioxidant din natura – resveratrolul, o substanta mult mai activa decat vitamina C, cu efecte antitumorale, anticancerigene si de crestere a imunitatii. Resveratrolul combate stresul oxidativ si protejeaza ADN-ul celular.
Mod și timp pentru plantat. Afinul Spartan nu este deloc o plantă pretențioasă. Se poate planta oricând, în afară de perioadele cu zăpadă sau când solul este înghețat; se poate planta atât la soare cât și la umbră. Se dezvoltă fără probleme în orice tip de sol: stâncos, nisipos, secetos. Se fac gropi la 10-15 cm adâncime și 15 cm diametru și se pun plantele. Apoi se udă din abundență, până când “ baltește apa”.
Mod de livrare: Echipa Plante si Flori vă livrează plante fresh, în ghiveci și puse în cutie de carton. Plantele sunt udate cu o seară înainte și pot rezista și 7-10 zile până la urmatoarea udare. Fiind în ghiveci, Afinul Spartan se poate planta oricând având o rată de prindere 100%. Așa cum ajung plantele la dvs puteți să le țineți și în ghiveci cu condiția să le fie pusă apă în ghiveci măcar o dată la 10 zile.
Informații suplimentare
| Culoare frunze | Verde |
|---|---|
| Dimensiune la livrare | 30-40cm |
| Distanță de plantare pe rând | 0,3-0,6 m |
| Înălțime la maturitate | 1,8 m |
| Lățime la maturitate | 1 m |
| Metodă de ambalare | Ghiveci de 0.5L |
| Metodă de trimitere | Prin curier cu verificare la livrare |
| Perioadă de plantare | Fiind la ghiveci, se poate planta oricând cu rata de prindere 100% |
| Perioadă coacere | Iulie-Septembrie |
| Productie fructe pe an | 2-3 kg |
| Rezistență la îngheț | Până la -25 grade |
1 recenzie pentru Afin Spartan de 10-15cm
5,0
Based on 1 review
| 5 star | 100 | 100% |
| 4 star | 0% | |
| 3 star | 0% | |
| 2 star | 0% | |
| 1 star | 0% |
Adaugă o recenzie Anulează răspunsul
Ce spun clientii nostri
5.0
1 recenzii
Vasile
Cumparator verificat
7 zile in urma













Vasile –