Amelanchier Lamarckii (Pom de Stafide) de 10-20cm la ghiveci 0.7L
20,50 lei
Toate coletele au deschidere la livrare
Amelanchier Lamarckii, cunoscut popular ca Pomul de Stafide, este un arbust fructifer și ornamental spectaculos în orice anotimp. Primăvara este plin de flori albe, vara oferă fructe dulci comestibile, iar toamna frunzișul devine roșu-arămiu.
La comenzi peste 150 lei, primesti o planta cadou la alegere!
Amelanchier Lamarckii (Pomul de Stafide) are o creștere viguroasă de 30-50 cm pe an și ajunge la maturitate la o înălțime de 4-6 metri și o lățime de 3-4 metri, putând fi condus ca tufă bogată sau arbore mic. Fructele sunt cea mai remarcabilă caracteristică a acestei plante. Acestea sunt bace comestibile, asemănătoare afinelor, care se coc în luna iunie, având un gust dulce, de „stafide cu miere”. De asemenea, primăvara oferă un spectacol vizual prin norii de flori albe, stelate, iar toamna prin frunzișul colorat în roșu-portocaliu aprins. Perioada de înflorire este în Aprilie, iar recoltarea fructelor se face în Iunie-Iulie.
Mod și timp pentru plantat. Amelanchier Lamarckii nu este deloc o plantă pretențioasă, fiind extrem de rustică. Se poate planta oricând, în afară de perioadele cu zăpadă sau când solul este înghețat; se poate planta atât la soare (pentru fructe mai dulci) cât și la semiumbră. Se dezvoltă fără probleme în majoritatea tipurilor de sol, dar le preferă pe cele ușor acide și bine drenate. Se fac gropi la 15-20 cm adâncime și 15-20 cm diametru și se pun plantele. Apoi se udă din abundență, până când “băltește apa”.
Mod de livrare: Beneficiați de o ambalare profesională, realizată cu grijă de echipa Plante și Flori. Fiecare plantă este livrată în ghiveci, având baza sigilată cu folie stretch pentru a menține umiditatea optimă a substratului. Pentru o protecție sporită la șocurile mecanice, ghiveciul este învelit în folie cu bule și fixat într-o cutie solidă de carton. Plantele sunt hidratate înainte de expediere și pot rezista 7-10 zile în tranzit. Datorită rădăcinilor bine formate în ghiveci, rata de prindere este de 100%, iar plantarea se poate face oricând. Dacă nu le plantați imediat, le puteți păstra în recipientul original, udându-le o dată la 10 zile.
Informații suplimentare
| Caracteristici | Perenă, Plante fructifere |
|---|---|
| Culoare flori | Alb |
| Culoare frunze | Verde |
| Dimensiune la livrare | 10-20cm |
| Distanță de plantare pe rând | 1,5-2m |
| Înălțime la maturitate | 4-6m |
| Lățime la maturitate | 3-4m |
| Productie fructe pe an | 3-5 kg |
| Metodă de ambalare | Ghiveci p9 de 0,7L |
| Metodă de trimitere | Prin curier cu verificare la livrare |
| Perioadă coacere | Iunie-Iulie |
| Rezistență la îngheț | Până la -35 grade |














Recenzii
There are no reviews yet