Sub-total: 219,50 lei
„Pachet 50 tuia Biota de 25-30cm” a fost adăugat în coș. Vezi coșul
Carpen (Carpinus Betulus) de 90-100 cm
47,00 lei75,50 lei (-38%)
Stoc epuizat
Carpen ( Carpinus Betulus) la ghiveci C3. Carpenul este o plantă renumită pentru formarea de gard viu, dar și pentru coroana sa extrem de decorativă. Ajunge până la înălțimea de 6-8 metri la maturitate având o creștere de 1 metru pe an. Frunzele carpenului sunt ovale și cu margini dublu dințate, de culoare verde închis, iar scoarța sa este netedă și de culoare gri-verzuie. Florile sale apar în timpul primăverii, înaintea apariției frunzelor, fiind grupate în inflorescențe de forma unor ciorchini. Fructele sale sunt asemănătoare ghindelor și sunt denumite carpeni..
SKU:
140
Categorii: Carpen, Toate produsele
Carpen ( Carpinus Betulus) la ghiveci C3. Carpenul este o plantă renumită pentru formarea de gard viu, dar și pentru coroana sa extrem de decorativă. Ajunge până la înălțimea de 6-8 m, iar lățimea de 3-4m la maturitate și se pot planta la minim 4 m unu de altu. Frunzele carpenului sunt ovale și cu margini dublu dințate, de culoare verde închis, iar scoarța sa este netedă și de culoare gri-verzuie. Florile sale apar în timpul primăverii, înaintea apariției frunzelor, fiind grupate în inflorescențe de forma unor ciorchini. Fructele sale sunt asemănătoare ghindelor și sunt denumite carpeni.
Mod și timp pentru plantat. Carpenul nu este deloc o plantă pretențioasă. Se poate planta oricând, în afară de perioadele cu zăpadă sau când solul este înghețat; se poate planta atât la soare cât și la umbră. Se dezvoltă fără probleme în orice tip de sol: stâncos, nisipos, secetos. Se fac gropi la 10-15 cm adâncime și 15 cm diametru și se pun plantele. Apoi se udă din abundență, până când “ baltește apa”.
Mod de livrare: Echipa Plante si Flori vă livrează plante fresh, în ghiveci și puse în cutie de carton. Plantele sunt udate cu o seară înainte și pot rezista și 7-10 zile până la urmatoarea udare. Fiind în ghiveci, Carpenul se poate planta oricând având o rată de prindere 100%. Așa cum ajung la dvs puteți să îl țineți și în ghiveci cu condiția să îi fie pusă apă în ghiveci măcar o dată la 10 zile.
Informații suplimentare
| Culoare frunze | Verde |
|---|---|
| Dimensiune la livrare | 90-100cm |
| Înălțime la maturitate | 6-8 m |
| Distanță de plantare pe rând | 4 m |
| Metodă de ambalare | Ghiveci C3 de 3L |
| Metodă de trimitere | Prin curier cu verificare la livrare |
| Perioadă de plantare | Fiind la ghiveci, se poate planta oricând cu rata de prindere 100% |
| Rezistență la îngheț | Până la -35 grade |
Fii primul care își spune părerea “Carpen (Carpinus Betulus) de 90-100 cm” Anulează răspunsul














Recenzii
Nu există încă recenzii.