Ghiveci Buxus Sempervirens ( Cismir) de 25-40cm
17,50 lei
În stoc
Buxus Semprivens ( Cimisir) de 25-45cm la ghiveci P10 ( diametrul de 10 cm). Este o planta de culoare verde care ramane asa pe tot parcursul anului, de talie mica ajungand la 2-3 m inaltime si care necesita udari minime. Se poate tunde oricand pentru a-I oferi forma dorita. Pentru a forma gard viu trebuiesc plantate la 30-40 cm. Rezista pana la temperature de -35/ -40 grade.
Buxus Sempervirens (Cismir)
Crestere si ingrujire.
Buxus Sempervirens (Cismir) este un arbust originar din Europa Sudica, Nordul Africii si Asia Mica. Creste ca arbust, iar in timp poate ajunge la o inaltime de 3-4m, insa cresterea este lenta. In tara noastra este mult utilizat in scop ornamental atat la ghiveci, cat si plantat in sol, decorand prin port si frunze. Frunzele sunt mici, persistente, pieloase, de forma ovala sau eliptica, pe fata superioara de culoare verde inchis, iar pe cea inferioara verde deschis. Florile sunt mici, de culoare verde-galbui, nesemnificative. Se adapteaza usor la orice tip de sol fertile cu un pH neutru si cu capacitate buna de drenare.
Mod de plantare:
Puietii de Buxus Sempervirens (Cismir) se scot din ghiveci, se pun in pamant si apoi se uda din abundenta. Dupa aceea nu mai este nevesar. Pentru a se uni si a forma gard viu se planteaza la 30-40 cm .Pe același rand se plantează la minim 30 cm.
Mod de livrare:
Echipa Plante si Flori va livreaza plante fresh, in ghiveci si puse in cutie de carton. Plantele sunt udate cu o seara inainte si pot rezista si 5-7 zile pana la urmatoare udare. Fiind in ghiveci, buxusul se poate planta oricand avand o rata de prindere 100%.
Informații suplimentare
| Culoare frunze | Verde |
|---|---|
| Dimensiune la livrare | 25-40cm |
| Înălțime la maturitate | 3-4 m |
| Distanță de plantare pe rând | 0,3-0,5 m |
| Metodă de ambalare | Ghiveci de 0.5L |
| Metodă de trimitere | Prin curier cu verificare la livrare |
| Perioadă de plantare | Fiind la ghiveci, se poate planta oricând cu rata de prindere 100% |
| Rezistență la îngheț | Până la -30 grade |















Recenzii
Nu există încă recenzii.