Sub-total: 18,00 lei
„Ienuparul târâtor Blue Carpet 15-25cm la ghiveci” a fost adăugat în coș. Vezi coșul
Pachet Tuia Biota (Thuja orientalis Biota) 40-50 cm
Stoc epuizat
Mod si timp pentru plantat. Tuia Biota se poate planta oricand, in afara de perioadele cu zapada sau cand solul este inghetat. Se fac gropi la 20-25 cm adancime si 15 cm diametru si se pun plantele. Apoi se uda din abundenta, pana cand “ balteste apa”. Daca doriti sa formati gard viu trebuie plantate la 60 cm una fata de cealalta pe acelasi rand, iar din anul 3 se vor uni.
Mod de livrare. Echipa Plante si Flori va livreaza plante fresh ce sunt scoase din pamant in ziua cand sunt trimise. Le infoliem cu pamanul de la radacina si apoi le punem intr-un sac de rafie. Asa cum ajung la dvs puteti sa le tineti si 5-7 zile cu conditia sa le fie pusa apa la radacina macar o data la 2 zile. Inainte de a le planta este bine sa le tineti in apa macar cateva ore.
SKU:
619
Categorii: Conifere, Pachete promotionale, Plante fără ghiveci, Plante pentru Gard Viu, Toate produsele, Tuia
Tuia Biota( Thuja orientalis Biota) este unul dintre cei mai folositi arbusti pentru formarea de gard viu.
Crestere. Tuia Biota creste in jur de 40 cm pe an ajungand pana la inaltimea de 6-8m in 8 ani. Circumferinta coroanei poate ajunge si la 1m avand o crestere armonioasa si columnara. (Fata de Tuia Smaragd creste atat in latime cat si in inaltime)
Ingrasaminte si ingrijire. In mod normal fie ca vorbim de plantarea in pamant sau in ghiveci, tuia Biota nu este o planta pretentioasa. Se poate planta in orice sol cu rata de prindere spre 100% daca este udata in primele 2-3 saptamani de 2 ori pe saptamana. Dar daca totusi doriti sa folositi anumite ingrasiminte, trebuie sa siti ca acestea sunt de 2 feluri: lente ( sub forma de bilute) sau rapide ( solubile in apa). Noi va recomandam sa le folositi pe cele solubile in apa, ce au cantitati mari de N( sodiu), P( fosfor) si K ( Potasiu). Un ingrasamant bun ar fi: Bionat.
Informații suplimentare
| Caracteristici | Gard viu |
|---|---|
| Culoare frunze | Verde |
| Dimensiune la livrare | 50-55cm |
| Înălțime la maturitate | 4m-6m |
| Lățime la maturitate | 1,3-1,6 m |
| Metodă de ambalare | Infoliat cu pământ la rădăcină |
| Metodă de trimitere | Prin curier cu verificare la livrare |
| Rezistență la îngheț | Până la -30 grade, Păstrează frunzele și culoarea pe timp de iarnă |
| Distanță de plantare pe rând | 0,6-0,9 m |
| Cantitate | 25 bucati, 50 bucati |
Fii primul care își spune părerea “Pachet Tuia Biota (Thuja orientalis Biota) 40-50 cm” Anulează răspunsul














Recenzii
Nu există încă recenzii.