Puiet Ienupar Blue Alps la ghiveci 15-25cm
-
( 1 Recenzie )Evaluat la 5.00 din 5 pe baza unei singure evaluări01
19,00 lei22,00 lei (-14%)
În stoc
Ienuparul Blue Alps( Juniperus chinensis Blue Alps) este conifer conifer folosit atat pentru formarea gardurilor vii cat si cu scop ornamental.
Crestere: Poate atinge o înălțime de 3-4 metri, o lătime de 150cm si are o creștere de 25-30cm pe an în înălțime și 20-25 cm în lățime. Se poate cultiva de la campie pana in zonele montane joase. Plantele noastre sunt crescute in ghivece. Ienuparul chinezesc Blue Alps este un soi considerat bijuteria grădinilor, decorează în mod magnific spațiile verzi prin port, formă și culoare.
Ienuparul Blue Alps( Juniperus chinensis Blue Alps) este conifer conifer folosit atat pentru formarea gardurilor vii cat si cu scop ornamental.
Crestere: Poate atinge o înălțime de 3-4 metri, o lătime de 150cm si are o creștere de 25-30cm pe an în înălțime și 20-25 cm în lățime. Se poate cultiva de la campie pana in zonele montane joase. Plantele noastre sunt crescute in ghivece. Ienuparul chinezesc Blue Alps este un soi considerat bijuteria grădinilor, decorează în mod magnific spațiile verzi prin port, formă și culoare. Este foarte atractiv datorită culorii interesante a frunzelor, albastru-verzui-argintii, cât și a formei dense și compacte. Se poate planta in grupuri, solitar, in rocarii sau jardiniere sau se pot realiza garduri vii deosebite. Se preteaza foarte bine la tunderea in diferite forme. Se poate planta pe același rand la o distană de minim 120cm.
Ingrijire: In mod normal fie ca vorbim de plantarea in pamant sau in ghiveci, Ienuparul Blue Alps este o planta pretentioasa. Se poate planta in orice sol cu rata de prindere spre 100% daca este udata in primele 2-3 saptamani de 2 ori pe saptamana. Dar daca totusi doriti sa folositi anumite ingrasiminte, trebuie sa siti ca acestea sunt de 2 feluri: lente ( sub forma de bilute) sau rapide ( solubile in apa). Noi va recomandam sa le folositi pe cele solubile in apa, ce au cantitati mari de N( sodiu), P( fosfor) si K ( Potasiu). Un ingrasamant bun ar fi: Bionat.
Mod si timp pentru plantat. Ienuparul Blue Alps se poate planta oricand, in afara de perioadele cu zapada sau cand solul este inghetat. Se fac gropi la 20 cm adancime si 15 cm diametru si se pun plantele. Apoi se uda din abundenta, pana cand “ balteste apa”. Daca doriti sa formati gard viu trebuie plantate la 15-20 cm una fata de cealalta pe acelasi rand.
Mod de livrare: Echipa Plante si flori va livreaza plante fresh, in ghiveci si puse in cutie de carton. Plantele sunt udate cu o seara inainte si pot rezista si 5-7 zile pana la urmatoare udare. Fiind in ghiveci Ienuparul Blue Alps se poate planta oricand avand o rata de prindere 100%. Asa cum ajung la dvs puteti sa le tineti si in ghiveci cu conditia sa le fie pusa apa in ghiveci macar o data la 10 zile.
Informații suplimentare
| Caracteristici | Gard viu |
|---|---|
| Culoare frunze | albastru-verzui-argintii |
| Dimensiune la livrare | 15-25cm |
| Distanță de plantare pe rând | 1,2 m |
| Înălțime la maturitate | 2-4 m |
| Lățime la maturitate | 2 m |
| Metodă de ambalare | Ghiveci p9 de 0,7L |
| Metodă de trimitere | Prin curier cu verificare la livrare |
| Perioadă de plantare | Fiind la ghiveci, se poate planta oricând cu rata de prindere 100% |
| Rezistență la îngheț | Până la -35 grade, Păstrează frunzele și culoarea pe timp de iarnă |















de Daniela Stănescu
O plantă, ghiveci, Ienuper Blues Alps de dimensiune mai mare (1m) aveți? Mulțumesc!
de plantesiflori.ro
Buna ziua, din pacate doar aceasta dimensiune o mai avem.