Puiet Tuia Brabant 10-15cm
6,00 lei
Toate coletele au deschidere la livrare
Este o plantă foarte viguroasă, rezistentă la frig și înghețuri. Deoarece răspunde excelent la tunderi și se regenerează rapid, este considerată una dintre cele mai bune alegeri pentru formarea rapidă a unor garduri vii opace și protectoare, menținându-și prospețimea și aspectul pe termen lung.
La comenzi peste 150 lei, primesti o planta cadou la alegere!
Puiet Tuia Brabant
Acesta este un arbore conifer cu o formă conică spre columnară, recunoscut în mod special pentru ritmul său extrem de rapid de creștere și frunzișul verde deschis, bogat. În fiecare an, Tuia Brabant crește în jur de 30-40 cm în înălțime și 10-15 cm în lățime. Înălțimea maximă pe care o poate atinge la maturitate este de 15-20 metri, iar lățimea de 3-4 metri. Un alt avantaj considerabil este că Tuia Brabant se dezvoltă excelent pe soluri bine drenate, reavene și fertile, cu un pH ușor acid până la neutru.
Mod și timp pentru plantat. Tuia Brabant este o plantă robustă, nepretențioasă și ușor de întreținut. Se poate planta oricând, în afară de perioadele cu zăpadă sau când solul este înghețat; preferă zonele cu expunere la soare, dar tolerează foarte bine și semiumbra. Se adaptează fără probleme în majoritatea tipurilor de sol. Distanța de plantare recomandată este de 60-80 cm, pentru a obține un perete vegetal dens într-un timp cât mai scurt. Se fac gropi la aproximativ 15-20 cm adâncime și 15-20 cm diametru și se așază plantele. Apoi se udă din abundență, până când băltește apa.
Mod de livrare: Echipa Plante si Flori vă livrează plante fresh. Rădăcina este protejată perfect în alveola sa. Apoi este bine înfoliată pentru a reține umiditatea pe drum. Planta călătorește spre tine în condiții optime de siguranță. Îți recomandăm să o plantezi cât mai repede posibil. Până la momentul plantării, păstrează pământul ușor umed.
Informații suplimentare
| Culoare frunze | Verde |
|---|---|
| Dimensiune la livrare | 10-15cm |
| Înălțime la maturitate | 15-20m |
| Lățime la maturitate | 2-3 m |
| Metodă de ambalare | Infoliat cu pământ la rădăcină |
| Metodă de trimitere | Prin curier cu verificare la livrare |
| Perioadă de plantare | Fiind cu pământ la rădăcină se pot planta oricând |
| Rezistență la îngheț | Până la -30 grade |














Recenzii
There are no reviews yet