Puiet Tuia Smaragd 10-15cm
6,00 lei
Toate coletele au deschidere la livrare
Este o plantă extrem de rezistentă la frig și înghețuri, fiind recunoscută și foarte apreciată pentru faptul că își păstrează nuanța verde vibrant chiar și în timpul iernii, fără să se bronzeze. Foliajul său fin, dens și elegant o face alegerea ideală pentru garduri vii spectaculoase sau exemplare solitare, menținându-și prospețimea și aspectul pe termen lung.
La comenzi peste 150 lei, primesti o planta cadou la alegere!
Puiet Tuia Smaragd
Acesta este un arbore conifer cu o formă conică regulată și extrem de compactă, rămânând verde smarald pe tot parcursul anului. În fiecare an, Tuia Smaragd crește în jur de 15-30 cm în înălțime și 5-10 cm în lățime. Înălțimea maximă pe care o poate atinge la maturitate este de 4-6 metri, iar lățimea de 1-1.5 metri. Un alt avantaj considerabil este că Tuia Smaragd se dezvoltă excelent pe soluri bine drenate, reavene și fertile, cu un pH ușor acid până la neutru.
Mod și timp pentru plantat. Tuia Smaragd este o plantă robustă și foarte adaptabilă. Se poate planta oricând, în afară de perioadele cu zăpadă sau când solul este înghețat; preferă zonele cu expunere la soare pentru o culoare cât mai intensă, dar tolerează excelent și semiumbra. Se dezvoltă fără probleme în majoritatea tipurilor de sol. Distanța de plantare recomandată este de 60-80 cm, în special dacă se dorește formarea unui gard viu opac și continuu. Se fac gropi la aproximativ 15-20 cm adâncime și 15-20 cm diametru și se așază plantele. Apoi se udă din abundență, până când „băltește apa”.
Mod de livrare: Echipa Plante si Flori vă livrează plante fresh. Rădăcina este protejată perfect în alveola sa. Apoi este bine înfoliată pentru a reține umiditatea pe drum. Planta călătorește spre tine în condiții optime de siguranță. Îți recomandăm să o plantezi cât mai repede posibil. Până la momentul plantării, păstrează pământul ușor umed.
Informații suplimentare
| Culoare frunze | Verde |
|---|---|
| Dimensiune la livrare | 10-15cm |
| Înălțime la maturitate | 4-6 m |
| Lățime la maturitate | 2-3 m |
| Metodă de ambalare | Infoliat cu pământ la rădăcină |
| Metodă de trimitere | Prin curier cu verificare la livrare |
| Perioadă de plantare | Fiind cu pământ la rădăcină se pot planta oricând |
| Rezistență la îngheț | Până la -30 grade |














Recenzii
There are no reviews yet