Sub-total: 19,50 lei
„Taxus baccata Robusta la ghiveci de 15-20cm” a fost adăugat în coș. Vezi coșul
Tuia Brabant de 30-40cm la ghiveci
18,50 lei
În stoc
Tuia occidentalis Brabant de 20-30cm la ghiveci. Acesta este un arbore conifer cu o forma columnara ramanad vesnic verde. In fiecare an creste in jur de 40-50 cm inaltime si 20 cm latime. Inaltimea maxima ce o pot atinge este de 5-6 metri. Aceasta planta este ideala pentru formarea de gard viu uninduse complet din anul 3. Pentru a forma gard viu se planteaza la 60-80 cm unul fata de celalat. Un alt avantaj considerabil este ca tuia Brabant creste pe orice sol, de la umede la uscate. Este o planta rezistenta la umbra si ingheturi. Raspunde pozitiv la taiere si tundere.
Mod si timp pentru plantat. Tuia Smaragd se poate planta oricand, in afara de perioadele cu zapada sau cand solul este inghetat. Se fac gropi la 20-25 cm adancime si 15 cm diametru si se pun plantele. Apoi se uda din abundenta, pana cand “ balteste apa”.
Mod de livrare: Echipa PlantLux va livreaza plante fresh, in ghiveci si puse in cutie de carton. Plantele sunt udate cu o seara inainte si pot rezista si 5-7 zile pana la urmatoare udare. Fiind in ghiveci Tuia Smaragd se poate planta oricand avand o rata de prindere 100%. Asa cum ajung la dvs puteti sa le tineti si 10 zile cu conditia sa le fie pusa apa in ghiveci macar o data la 2 zile.
SKU:
31
Categorii: Conifere, Plante pentru Gard Viu, Toate produsele, Tuia
Tuia Brabant ( Thuja Occidentalis Brabant) este un conifer folosit atat pentru formarea gardurilor vii cat si cu scop ornamental.
Crestere: In fiecare an creste in jur de 40-50 cm inaltime si 20 cm latime. Inaltimea maxima ce o pot atinge este de 5-6 m. . Deseori, este un copac cu mai multe tulpini, avînd coroana în formă de con. Cetina este firavă, solzoasă, de culoare verde. Iarna veșmântul cromatic rămîne neschimbat.
Ingrijire: Tuia occidentală Brabant este cel mai nepretențios soi de tuia occidentale. Față de soluri cerințe nu sânt. Crește pe oricare dintre ele, de la umede la uscate. Totuși, le preferă pe cele argiloase suficient de fertile și umede. Este o plantă rezistentă la umbră și înghețuri. Crește repede și la soare și la umbră. Se simte minunat si în mediul urban. Răspunde pozitiv la tăiere și tundere. Îngrijirea Tuiei Brabant este practic minimă. Totuși, în primii ani după răsădire a butașului, acesta trebuie ocrotit de soarele infernal puternic. După această perioadă, tuia este suficient de rezistenta . Soarele primăvăratic este suportat mai bine de tuie dacă se află pe un spațiu ferit de vînt. Reacționează bine la fertilizarea cu îngrășăminte minerale. De acest lucru ne putem da seama prin începutul unei creșteri intense.
Mod de livrare: Echipa Plante si Flori va livreaza plante fresh, in ghiveci si puse in cutie de carton. Plantele sunt udate cu o seara inainte si pot rezista si 5-7 zile pana la urmatoare udare. Fiind in ghiveci Tuia Brabant se poate planta oricand avand o rata de prindere 100%. Asa cum ajung la dvs puteti sa le tineti in ghiveci cu conditia sa le fie pusa apa in ghiveci macar o data la 10 zile.
Informații suplimentare
| Caracteristici | Gard viu |
|---|---|
| Culoare frunze | Verde |
| Dimensiune la livrare | 20-30 cm |
| Distanță de plantare pe rând | 1,2-1,4 m |
| Înălțime la maturitate | 4-6 m |
| Lățime la maturitate | 1,5-1,8 m |
| Metodă de ambalare | Ghiveci p9 de 0,7L |
| Metodă de trimitere | Prin curier cu verificare la livrare |
| Perioadă de plantare | Fiind la ghiveci, se poate planta oricând cu rata de prindere 100% |
| Rezistență la îngheț | Până la -35 grade, Păstrează frunzele și culoarea pe timp de iarnă |
Fii primul care își spune părerea “Tuia Brabant de 30-40cm la ghiveci” Anulează răspunsul
















Recenzii
Nu există încă recenzii.