Ienupar tarator verde-Schlager 15-25cm
-
( 6 Recenzii )Evaluat la 5.00 din 5 pe baza a 6 evaluări de la clienți06
20,00 lei22,50 lei (-11%)
Stoc epuizat
Ienupar târâtor verde ( Juniperus conferta ”Schlager”) de 15-25cm la ghiveci P9. Acesta este unul dintre cel mai popular soi de ienupar fiind folosit mult în amenajarile de spații verzi. Acesta are culoarea verde deschis și se întinde deasupra pământului pnă la 2 metri în diametru, fără a se înălța mai mult de jumătate de metru. Distanța minimă de plantare este de 150cm. Ienuparul târâtor verde iși păstrează culoarea verde și iarna. Acesta are o creștere moderată in jur de 30 cm în lățime în fiecare an. De asemenea, un avantaj mare este că se poate planta pe orice tip de sol nefiind deloc o plantă pretentioasă. Rezistă fără problema până la temperatura de – 30 grade.
Ienuparul târâtor verde ( Juniperus conferta ”Schlager”) este unul dintre cel mai popular soi de ienupari fiind folosit mult in amenajarile de spatii verzi.
Crestere: Ienuparul târâtor verde creste in jur de 30 cm in latime in fiecare an, ajungand la diametrul de 2 metri. In inaltime ajunge pana la maxim jumatate de metru. Distanța minimă de plantare este de 150cm. Prefera locurile insorite, dar se poate planta fara problema si la umbra.
Ingrasaminte si ingrijire. In mod normal fie ca vorbim de plantarea in pamant sau in ghiveci, Ienuparul târâtor verde nu este o planta pretentioasa. Se poate planta in orice sol cu rata de prindere spre 100% daca este udata in primele 2-3 saptamani de 2 ori pe saptamana. Dar daca totusi doriti sa folositi anumite ingrasiminte, trebuie sa siti ca acestea sunt de 2 feluri: lente ( sub forma de bilute) sau rapide ( solubile in apa). Noi va recomandam sa le folositi pe cele solubile in apa, ce au cantitati mari de N( sodiu), P( fosfor) si K ( Potasiu). Un ingrasamant bun ar fi: Bionat.
Mod si timp pentru plantat: Ienuparul târâtor verde se poate planta oricand, in afara de perioadele cu zapada sau cand solul este inghetat. Se fac gropi la 20-25 cm adancime si 15 cm diametru si se pun plantele. Apoi se uda din abundenta, pana cand “ balteste apa”. Acest soi nu prea se foloseste pentru formarea de garduri vii.
Mod de livrare: Echipa Plante si Flori va livreaza plante fresh, in ghiveci si puse in cutie de carton. Plantele sunt udate cu o seara inainte si pot rezista si 5-7 zile pana la urmatoare udare. Fiind in ghiveci Ienuparul târâtor Schlager se poate planta oricand avand o rata de prindere 100%. Asa cum ajung plantele la dvs puteti sa le tineti si in ghiveci cu conditia sa le fie pusa apa in ghiveci macar o data la 10 zile.
Informații suplimentare
| Culoare frunze | Verde |
|---|---|
| Dimensiune la livrare | 15-25cm |
| Înălțime la maturitate | 0,5-1 m |
| Lățime la maturitate | 2 m |
| Metodă de ambalare | Ghiveci p9 de 0,7L |
| Metodă de trimitere | Prin curier cu verificare la livrare |
| Perioadă de plantare | Fiind la ghiveci, se poate planta oricând cu rata de prindere 100% |
| Rezistență la îngheț | Până la -35 grade |













de Simion Constantin
Superb
de plantesiflori.ro
Multumim frumos !
de Romanța Radu
Sunt foarte frumoase !!!
de George
Va multumesc pentru comanda
de plantesiflori.ro
Si noi va multumim!
de COSTAR-NICORUȚ GHEORGHE
FOARTE FAIN!
de plantesiflori.ro
Ne bucuram ca va plac plantele noastre !
de Marian
Imi place! Recomand! Voi mai comanda.
de plantesiflori.ro
Va multumim! Sa va bucurati de plante.
de Marian
Imi place! Recomand!